BİZİ TAKİP EDİN
GEZİ & SEYAHAT 17 EYLÜL 2019 / 11:08

İstanbul İçinde Bir Cennet Büyükada

İstanbul İçinde Bir Cennet Büyükada
 
Marmara’nın en görkemli adaları arasında yer alan Büyükada; doğası, huzuru ve yaydığı ambiyansı ile her sezon turist akınına uğrayan bir yer. Herkesin kendinden bir parça bulacağı, İstanbul içerisinde gizlemiş adeta bir cennet denilecek kadar güzel olan Büyükada oldukça mantıklı bir kaçamak. Özellikle İstanbul’un kalabalığı, gürültüsü ve yoruculuğundan kurtulmak, stres atmak ve kafa dinlemek için Büyükada favori bir lokasyon oluyor. Gelin hep birlikte Büyükada hakkındaki detaylara bakalım.
 
  • Büyükada’ya Ulaşım
İstanbul’a oldukça yakın olan Büyükada’ya, ulaşım oldukça kolaydır. Kadıköy, Karaköy, Eminönü, Bakırköy ve Büyükçekmece (Mimar Sinan) Turyol iskelelerinden çok kolay bir şekilde, uygun fiyatlarla Büyükada’ya ulaşabilirsiniz. Kendinize uygun zamanı belirlemek için Büyükada sefer saatlerini incelemeyi unutmayın. Mümkünse sabah erken saatte gitmenizi tavsiye ederiz çünkü Büyükada vapurunda çay, simit ve deniz manzarası eşliğinde kahvaltı yapmak da klasikleşmiş bir keyifdir. Büyükada’ya yolculuk bile gerçekten çok keyifli.
 
  • Büyükada’da Gezilecek Yerler
 
  • Aşıklar Tepesi:
Aşıklar Tepesine çıkın. Vapurdan indiğiniz zaman Büyükada’nın sevimli çarşısından gezerek Büyük Tur Yolunda ilerleyin. Harika Büyükada evleri içerisinden yürüyerek, Büyükada sokaklarının tadını çıkarın. Faytonlarından son durağı olan Aşıklar Tepesine ulaştığınızda, sol tarafınızda Aşıklar Mesire Alanı kalacak. Dilerseniz burada gezinize küçük bir mola verip biraz dinlenebilirsiniz veya burada piknik yapabilirsiniz.
  • Aya Yorgi Kilisesi:
Büyükada’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak Aya Yorgi Kilisesi gelir. Belirli dönemlerde ayinlerin düzenlendiği kilise, ayrıca manastır olarak da hizmet vermiştir. 1751’de yapılan kiliseye daha sonraki yıllar birtakım ekler de yapılmış. Ortodoks inancında oldukça önemli bir yere sahip olan bu kiliseye yürüyerek çıkmak yarı hac sayılmaktadır. Aya Yorgi’ye nasıl gidilir? diye düşünüyorsanız, Aşıklar Tepesi’ne ulaştığınızda, Aya Yorgi kilisesine çıkan yokuşu göreceksiniz. Bu dik yokuşta birçok batıl inanç bulunuyor. Örneğin yokuşu çıkarken konuşmamak gibi. Bir diğer inanç ise Aya Yorgi Kilisesi’nde tutulan dileklerin kabul olduğudur. Burada yapılan duaların kabul olması halinde kiliseye zeytinyağı bağışında bulunuyor.
 
  • Rum Yetimhanesi
Daha sonrasında ise dünyanın en büyük ahşap yapısı olan ve hala tek parça olarak duran Rum Yetimhanesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Aya Yorgi Kilisesi’ne çıkan yokuşun tam karşısındaki yoldan ulaşabilirsiniz. Ağaçlar içerisindeki oksijen dolu bu yolun manzarası ise gerçekten harikadır. Rum yetimhanesinin yapım yılı 1800’lü yıllara kadar dayanır. Aslında bu yapının otel olarak planlandığı ve otel olarak kullanılmasının önüne engel çıkınca Rum yetimhanesine dönüştürüldüğü ifade edilir. 1911’den beri kullanılmayan yapı, adaya gelenler tarafından mutlaka ziyaret edilir. Ayrıca Rum Yetimhanesi’nin ilerisinde bulunan Koca Yusuf heykelini de görebilirsiniz.
 
  • Dilburnu Tabiat Parkı
Piknik yapmak isteyenler ise piknik çantasını hazırlayıp Dilburnu’na gidebilir ve manzaranın tadını çıkarabilir. Girişi ücretli olan Dilburnu Tabiat Parkı’nda piknik yapmak bir klasik. Parkın içerisinde oturacak banklar, market ve restoran mevcut. İki koy arasında kalan noktanın doğal güzelliği ve sakinliği, eşsiz bir piknik deneyimi yaşamak isteyenlerin ihtiyacını karşılayabilir. Bizim tavsiyemiz güzel bir piknik sepeti hazırlayarak, harika deniz manzarası ile kafa dağıtabilirsiniz.
 
  • Adalar Müzesi
İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi’ne uğramanızı ve Adalar hakkında daha çok bilgi almanızı tavsiye ederiz. 2010’dan beri faaliyette olan bu müzede, Adaların jeolojik oluşumundan, Adalar hakkında birçok belge, fotoğraf, begesel film ve video kliplere ulaşabilirsiniz.
 
  • Büyükada’da Alışveriş
Adanın çarşısında birçok tezgahda denk gelebileceğiniz el yapımı takıları ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ada’da herkesin kafasında çiçeklerden yapılmış taçlar görebilirsiniz.Ada ile bütünleşmiş prinkipos dondurmasını ise mutlaka tatmanız gerek. Uzun külahı ve büyük topları ile rengarenk görünen bu lezzetli dondurmaları tatmadan Ada’dan ayrılmamalısınız.
Alışveriş yönünden biraz kısıtlı olsada, Büyükada tüm güzellikleri ile eksik yönlerini kapatıyor.
 
  • Büyükada’da Konaklama
Günübirlik gezilen bir yer olmasına rağmen birçok insan tatil yapmak için veya kafa dinlemek için Büyükada’da kalmak istiyor. Büyükada’da ise her bütçeye uygun otel veya pansiyonlar mevcut. Merkeze veya gezi yoluna yakın birbirinden sevimli pansiyonlarda kalabilirsiniz. Birçok pansiyon ve otel, genelde Büyükada’nın çarşısı ve civarında konumlansa da, iskeleye biraz daha uzak ama daha sessiz ve sakin pansiyon ve otellerde mevcut.
 
  • Büyükada Plajları
Büyükada denize girmek içinde oldukça tercih edilen bir lokasyondur. Dilerseniz arkadaşlarınızla gidebileceğiniz, dilerseniz de aileniz ile gidebileceğiniz birçok özel plaj Büyükada’da mevcut. Halk plajlarının yanı sıra; Aya Nikola Plajı, Prenses Koyu, Yörükali Plajı, Nakibey Plajı, Nizam Plajı ve Halik Koyu Plajı’nda giriş ücreti ödeyerek denize girebilirsiniz. Büyükada deniz suyu sıcaklığı ise genelde ılıktır ve denizi çok tuzlu değildir. Marmara denizine göre ise daha temiz bir denizi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda sizlere İstanbul’dan çok uzaklaşmadan kısa bir tatil ve kafa dinlemem olanağı sunan Büyükada’yı sizlerle paylaştık. Sizlerde İstanbul’un yoğunluğundan kaçmak ve küçük bir tatil yapmak istiyorsanız ilk vapur ile Büyükada’ya gidebilirsiniz. Herkese keyifli tatiller dileriz.
ADRES
Necatibey Cad. Akçe Sok. Ali Yazıcı İş Hanı No: 1/3 Karaköy / İSTANBUL
TELEFON
+90 212 251 4421 (pbx)
FAX
+90 212 251 9674
E-POSTA
E-BÜLTEN Haber Bültenimize Kaydolun!