BİZİ TAKİP EDİN
GEZİ & SEYAHAT 17 EYLÜL 2019 / 18:23

Meraklıları İçin Baştan Aşağı Sakız Adası Rehberi

Meraklıları İçin Baştan Aşağı Sakız Adası Rehberi

Ege’nin takım adalarından birini ifade eden Sakız adası, beşinci büyük ada olması münasebeti ve harika doğa güzelliklerini yaşatan konumu ile dünyanın pek çok yerinden turist akınına uğrayan bir yer. Adanın isminin Sakız olmasının nedeni ise, damla sakızının hammaddesi olan sakız ağacı özünün burada imal edilmesidir. Adada yer alan köylerin hemen hemen hepsinde sakız ağaçları var ve birçok kişinin geçimi sakız ağacından. Sakız adasını değerli kılan ise volkanik plajları, koyları, deniz mahsulleri menüsü sunan restoranları, alışveriş noktaları, gezilecek yerleri.
Sakız adası, İzmir Çeşme’ye oldukça yakın bir konumda. Çeşme’den vapur seferi ile Sakız adasına yarım saat içerisinde ulaşmak mümkün. Yunanistan sınırları içerisindeki adaya girebilmek için pasaport gerekiyor. Kapıda uygulanan vize sistemi ile hemen giriş izni alıp, adayı ziyaret edebilme imkanı var.
Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler
Sakız adasının tarihi geçmişi uzun bir döneme dayandığından ve birçok medeniyet tarafından egemenlik altında tutulduğundan eski eserleri her sokağında görebilmek mümkündür. Uzun bir dönem Osmanlı egemenliği altında bulunan takımadalarından biri olan Sakız, Osmanlı savaş gemilerinin zincirlendiği noktalardan biri olmuştur. Bizanslılar döneminde de arena ve sürgün adası olarak kullanılan adanın bugünkü kullanım amacı tamamen turistlik. Müzeleri, manastır ve kiliseleri, restoranları, doğal köyleri ve tarihi eserleri ile turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.
 
 1. Sakız Adası Kalesi
Adanın hemen merkezinde bulunan kalenin mutlaka ziyaret edilmesi lazım. Bizim için bu kaleyi önemli kılan özelliklerden biri de, hemen yanı başında Osmanlı mezarının yer almasıdır. Bu mezarlarda, Osmanlı’da kaptan-ı deryalık yapan paşalar bulunur. Ayrıca, cami de var. Cenevizliler döneminden kalma kalenin adanın sembollerinden biri olduğu söylenebilir. Dokuz adet gözetleme kulesinin hepsi ayakta. Kale, Bizans döneminde de aktif şekilde kullanılmış ve daha sonra Ege’nin bir Türk gölü haline dönüşmesi ve Osmanlı’nın Ege denizindeki hakimiyetinin kabulü ile bölgedeki tüm kaleler Osmanlı deniz kuvvetlerine hizmet etmiştir.
 
 1. Jüstinyen Müzesi
Sanat severlerin mutlaka görmesi gereken müzelerden biridir. Sakız adası kalesine oldukça yakın konumda bulunan müze içerisinde Sakız adası kalesi kazılarında çıkarılan eserler yer alır. Bu eserler, dönemin heykel ustaları tarafından ve taş ressamlarınca yapılan çalışmalardan oluşuyor. Ayrıca, o döneme ait kap kacaklar da sergilenenler arasında. Yine adada ziyaret edilecek diğer bir müze de, Arkeoloji müzesidir. 1970’li yıllarda yapılan ve ada etrafındaki kazılarda elde edilen eserlerin sergilendiği müze, ayrıca adanın tarihine de bir projeksiyon tutuyor.
 
 1. Bizans Müzesi
Osmanlı paşaları tarafından yaptırılan sakız adası meydanındaki cami bugün müze olarak hizmet veriyor. Burada, hem Yahudilere hem de Müslümanlara ait mezar taşları sergilenir ve ayrıca eski dönemlerden kalma birtakım tablolara yer verilir. Cami, klasik Osmanlı mimarisinin ihtişamını yansıtan ve mutlaka görülmesi gereken rotalardan birini ifade eder.
 
 1. Kardamyla Köyü
Adanın en güzel koylarına sahip köyü aynı zamanda da konaklama imkanları açısından değerlendirilmesi gereken yeri ifade eder. Doğası, manzarası ve sakinliği ile turistlerin gözdesi köyün doğal kahvaltı menüsü ile güne başlayıp, koylarda gezilebilir.

Sakız Adasında Ne Yenir?
Her yanı denizlerle çevrili olan bir yerin deniz mahsulleri açısından çok zengin olduğunu tahmin etmek güç olmaz. Deniz restoranları ile meşhurlaşan yerin Türk mutfak geleneğini izleyen bir çizgisinin olduğunu not edelim. Adanın meşhurlaşan lezzeti Yunan salatası ile somon kavurmasıdır.

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır?
Liman kesimi ile adanın merkezinde yer alan konaklama noktaları bulunur. 3 – 4 yıldızlı otellerde konaklama imkanı olduğu gibi adanın köylerindeki pansiyonlar da tercih edilebilir. Ancak adanın merkezi ile köyleri arasındaki ulaşım zorluğu nedeniyle merkezi noktalarda konaklamayı tercih edenlerin sayısı fazladır.
 
 • Sakız Adası Kapı Vizesi Nasıl Alınır?
Bu uygulama için misafirlerimize ait aşağıda belirtilen evrakların en geç Sakız Adasına geçiş tarihinden 3 gün önce TURYOL ÇEŞME  ofisine iletilmesi gerekmektedir. Vize toplam maliyeti 55 € olup, bu tutarın tamamı evraklar ile birlikte TURYOL ÇEŞME ofisine ödenmesi gerekmektedir. 0-12 yaş çocuklar içinde aynı evraklar geçerli olup, vize ücreti toplam 20 €'dur. Vizenin yunan polisi tarafından reddi durumunda ücret iadesi yapılmaz. Yolcunun, ilgili sefere her ne sebeple olursa olsun katılmaması durumunda vize başvurusu reddedilir ve ücret iadesi yapılmaz.
 
 • Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisi(pasaport geçerlilik süresi 3 aydan az, on yıldan eski olmamalı)
 • 1 adet arka fonu beyaz, vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)
 • Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi
 • Gidiş / Dönüş feribot bileti (dönüş seferi belli olmalı, tarih açık bilet olamaz)
 • Otel rezervasyon konfirmesi(adada kalınacak gün kadar, rezervasyon belgesinde vize alacak kişilerin isimleri ve ödenmiş rezervasyon olmalıdır)
 • Meslek, telefon ve ikametgah bilgisi(gönderilen evrakların içerisine not düşülmesi yeterlidir)
 • Doldurulmuş ve son sayfası imzalanmış Kapı Vizesi Başvuru Formu
NOT:
 • Kargo ücreti yolcuya aittir
 • Yurtiçi Kargo Müşteri Numaramız: 367575080
 • TURYOL Çeşme Merkez Ofisi Musalla Mah. Turgut Özal Blv. 1065.Sok. No:13/D Çeşme / İzmir / TÜRKİYE
UYARI:
 • Kapıda vize uygulaması en fazla 7 gün ve tek girişlidir.
 • Pasaportunda K.K.T.C. giriş damgası bulunanlar, Yunanistan'a giriş yapamazlar.
Sakız Adası Kapı Vizesi Başvuru Formunu indirmek için tıklayınız.
Kapı Vizesi Başvuru Formu doldurulmuş örneği görmek için tıklayınız.
 
 
Size en uygun Sakız Adası feribot saatleri için tıklayın.

 
ADRES
Necatibey Cad. Akçe Sok. Ali Yazıcı İş Hanı No: 1/3 Karaköy / İSTANBUL
TELEFON
+90 212 251 4421 (pbx)
FAX
+90 212 251 9674
E-POSTA
E-BÜLTEN Haber Bültenimize Kaydolun!