BİZİ TAKİP EDİN
GEZİ & SEYAHAT 17 EYLÜL 2019 / 18:29

Tatilini Verimli Değerlendirmek İsteyenler İçin; Midilli Adası

Verimli Bir Tatil Deneyimi İçin Midilli Adası
Ege’nin üçüncü büyük adalarından birini ifade eden Midilli, Ayvalık’a oldukça yakın adalar arasında bulunur. Adanın diğer ismi, zümrüttür. Bu ismin verilmesinin nedeni, adanın yeşilin her tonuna sahip bir doğal güzelliğe sahip olmasıdır. Meyve ağaçları ile kaplı adanın yeşil ve mavinin kucaklaştığı cennet adalardan biri olması turistler tarafından tercih edilebilirliğinin artmasını sağlar. Ayrıca adanın kuş cenneti olduğunu da not edelim. Birbirinden farklı kuş türlerinin yaşam yeri haline dönüşen adada kuş gözlemciliği yapılır.
Midilli Adası’nda Gezilecek Yerler
Tarihi yerleri, koyları, köyleri ve sokakları ile mutlaka görülmesi gereken yerlere sahip adanın yeşil ile maviyi buluşturan plajlarında da mutlaka yüzmek gerekir. Ancak sadece klasik bir tatil süreci yaşamak istemeyenler için adanın tarihi yerlerinin gezilmesi unutulmaz bir kültür tatilinin yaşanmasını sağlayabilir.
 1. Mytilini Meydanı
Adanın en merkezi meydanlarından biri olan Mytilini’nin mutlaka görülmesi gerekir. Burada, Osmanlı tarafından inşa edilen Yeni Cami bulunur. Ayrıca, Bizans döneminden kalma kiliseler de yer alır. Adanın en büyük kalelerinden biri buradadır ve halen sağlam bir şekilde limanı gözetler. Ayrıca, burada yapılan kazılar sonucunda elde edilen eserler Midilli müzesinde bulunur. Müze de, meydana oldukça yakın bir konumdadır.
 1. Molivos Kasabası
Adanın gezilmesi gereken yerlerinden biri de Molivos kasabasıdır. Turistlerin konaklamada tercih ettiği kasaba, merkeze oldukça yakın bir konumdadır. Ayrıca, yeşilin ve mavinin buluştuğu yer olması nedeniyle doğa sporlarının da yapıldığı bir merkezdir. Şirin sokakları, hediyelik eşya satan dükkanları, restoranları ile meşhur hale dönüşen kasabanın Cenevizliler tarafından inşa edilen kalesi vardır. Bu tarihi kale limana sıfır bir konumda bulunur. Kasabanın simgelerinden biridir.
 1. Plomari Kasabası
Estetik ve güzel plajlarda yüzmek isteyenlerin rotaları arasına almaları gereken kasaba Plomari’dir. Tane tane kumlardan oluşan sahilleri ile ünlenen kasabanın plajları turist akınına uğrar. Burası, adanın eski şehri olarak isimlendirilen bölümüdür. Eski evleri, tarihi dokusu halen korunan yerdeki atmosfer, kendinizi eski dönemlerde hissetmenizi sağlayabilir.
Midilli Adası’nda Nerede Kalınır?
Çoğu zaman adayı ziyaret etmek isteyenlerin amacı sakin ve huzurlu bir tatil süreci geçirmek. Bunun için biçilmiş kaftan gibi duran Midilli adası, doğası ve insanı ile huzurun yakalanabileceği nadide rotalardan biri. Plajları, koyları ve doğasıyla insanı içine çeken adanın liman bölümü başta olmak üzere, merkezi noktalarında birçok otel bulmak mümkündür. Lüks konaklama tercih edenler kadar, daha ekonomik veya butik tercihlerden yana olanlar için de konaklama imkanları vardır. Plomari kasabasındaki tarihi evlerin konaklamaya uygun hale getirilmesi ile oluşturan konsept konaklama mekanları da var.

Midilli Adası’nda Ne Yenir?
Adanın mutfak kültürü ile bizim mutfak arasında pek bir fark bulmak mümkün değil. Birçok restoranda Türkçe menü bulmak da mümkündür. Mezeleri, süt ürünleri, tatlıları ve ana yemekler açısından çok yabancılık çekilecek bir yer değil. Ancak adanın en meşhur lezzeti, ahtapot. Her ne kadar Türk damak tadına uygun olmasa da denemek isteyenler olabilir. Kahvaltıda tercih edilecek süt ürünleri ile Ayvalık yöresinde sunulan kahvaltılıklar arasında pek bir fark bulmak zor. Buradaki ürünlerin çoğunda Midilli zeytinyağı kullanılır. Bu da, yemeklere hem sağlık hem de lezzet katar.
Midilli Adası’nda Alışveriş
Adaya gidenlerin en çok getirdiği hediyelikler arasında zeytinyağı bulunur. Ayrıca, uzo üretimi bakımından zengin bir yeri ifade eden adanın uzodan imal edilen eserleri de hatıra olarak satın alınabilir. Kahvaltıda sunulan peynir çeşitlerini de adanın şarküteri dükkanlarında bulmak mümkündür.
Midilli Adası’na Nasıl Gidilir?
Yunan Adalarına maalesef vizesiz gidilemiyor ancak Midilli Adası’na 7 günlük kapı vizesi ile gidebilirsiniz
 • Midilli Adası Kapı Vizesi İçin;
 
Bu uygulama için misafirlerimize ait aşağıda belirtilen evrakların en geç Midilli Adasına geçiş tarihinden 3 gün önce TURYOL AYVALIK  ofisine iletilmesi gerekmektedir. Vize toplam maliyeti 55 € olup, bu tutarın tamamı evraklar ile birlikte TURYOL AYVALIK ofisine ödenmesi gerekmektedir. 0-12 yaş çocuklar içinde aynı evraklar geçerli olup, vize ücreti toplam 20 €'dur. Vizenin yunan polisi tarafından reddi durumunda ücret iadesi yapılmaz. Yolcunun, ilgili sefere her ne sebeple olursa olsun katılmaması durumunda vize başvurusu reddedilir ve ücret iadesi yapılmaz.
 • Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisi(pasaport geçerlilik süresi 3 aydan az, on yıldan eski olmamalı)
 • 2 adet arka fonu beyaz, vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi
 • Gidiş / Dönüş feribot bileti(dönüş seferi belli olmalı, tarih açık bilet olamaz)
 • Otel rezervasyon konfirmesi(adada kalınacak gün kadar, rezervasyon belgesinde vize alacak kişilerin isimleri ve ödenmiş rezervasyon olmalıdır)
 • Meslek, telefon ve ikametgah bilgisi(gönderilen evrakların içerisine not düşülmesi yeterlidir)
 • Doldurulmuş ve son sayfası imzalanmış Kapı Vizesi Başvuru Formu
Not:
 • Kargo ücreti yolcuya aittir
 • TURYOL Ayvalık Ofisi 150 Evler Mah. Atatürk Bul. Güzide Apt. No: 296/2 Ayvalık / Balıkesir / TÜRKİYE
UYARI:
Kapıda vize uygulaması en fazla 7 gün ve tek girişlidir. Pasaportunda K.K.T.C. giriş damgası bulunanlar, Yunanistan'a giriş yapamazlar.
Midilli Adası Kapı Vizesi Başvuru Formunu indirmek için tıklayınız.
Midilli Adası Kapı Vizesi Başvuru Formu doldurulmuş örneği görmek için tıklayınız
 
Sizde hemen Midilli Adası’na gitmek için size en uygun feribot saatlerini görün.
 
ADRES
Necatibey Cad. Akçe Sok. Ali Yazıcı İş Hanı No: 1/3 Karaköy / İSTANBUL
TELEFON
+90 212 251 4421 (pbx)
FAX
+90 212 251 9674
E-POSTA
E-BÜLTEN Haber Bültenimize Kaydolun!