BİZİ TAKİP EDİN
GEZİ & SEYAHAT 05 ŞUBAT 2020 / 11:44

Boğaz Turu Yapanların Bilmediği 5 Gizli Kalmış Tarih

Boğaz Turu Yapanların Bilmediği 5 Gizli Kalmış Tarih

İstanbul Boğazı, antik çağlardan beri en önemli su yollarından biri olmuştur. En ünlü sahil alanlarının eşsiz manzarası ile İstanbul Boğazı adeta birbiriyle yarışır durumda. İstanbul halkı ve İstanbul'a gelen her ziyaretçi, mutlaka bir kere de olsa boğaz turu yapmak istemiştir.

Efsanelere konu olmuş kaleler, savaşlara tanıklık etmiş surlar, tarihi şekillendirmiş kişilere ve ailelere ev sahipliği yapmış yalılar... Herkesin bildiği ve uzaktan da olsa şöyle bir görebildiği yerler vardı. Aslında burada biz sizi bakılan ama görülmeyen yerlere götürüyoruz. Boğaziçi Köprüsü'nün ötesinde görülecek daha çok şey varken gelin tarihe yakından tanıklık edelim. Hafif esintili, martıların ve denizin sesinin birbirine karıştığı boğazın gizli kalmış tarihine doğru küçük bir yolculuk yapalım.

İkiz Yalı

Raimonda d’Aranco’ya 1890-1895 yıllarında Sultan Sara’nın ikiz kızları için yapılan yalı, Kurdoğlu Yalısı olarak da anılır. Özgün olarak içinde birbirine bağlanan kapıları olan simetrik bir yapıya sahip olan yalı, ikiye bölünerek satılmıştır. Bu yüzden artık Faik ve Bekir Bey Yalısı olarak anılmaya devam etmektedir.

Yeniköy’de Köybaşı Caddesi üzerinde, Yeniköy İskelesi’nin hemen yanında yer alır. Ahşaptan eklektik üslupta inşaa edilmiştir. Birbirine bitişik iki yapıdan müteşekkil yalı, üç katlıdır. İki yalı birbirine kapılarla açılır.

İkiz Yalı birden fazla restorasyon gerçirmesine rağmen hala yapıldığı dönemin izlerini taşımaktadır. Boğaz’ın en önemli yapılarından biridir.

Prenses Rukiye Yalısı

İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Beykoz Kanlıca Körfez Caddesi ile Mihrabat koyu arasındaki yalı 1800 tarihlerinde Vecihi Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Arkasında bulunan Mihrabad Korusu ile beraber bir zamanlar en büyük yalı olarak anılıyordu.

Prenses Rukiye çökmek üzere olan tek katlı ve yayvan yalıyı 1895’te yıktırarak bugün adını taşıyan binayı yaptırmış. Boşandıktan sonra dahi bir süre tek başına burada yaşamaya devam etmiştir.

Prenses Rukiye Yalısı, efsanelere göre ‘lanetli yalı’ olarak adlandırılıyordu. Geçmişine bakınca yalıda yaşayan kimse mutlu bir hayat sürmediği gibi suikastlere ve bir çok mutsuz evliliğe tanıklık etmiş.

Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı

İstanbul Boğazı’nın en eski yapılarından biri olan yalı, Meşruta Yalı olarak biliniyor. Anadoluhisarı‘nın biraz kuzeyinde, Körfez Caddesi üzerinde yer alır. Köprülü ailesinden Sadrazam Amcazade Hüseyin Paşa için 1699’da, II.Mustafa Han zamanında inşaa edilmiştir.

Geçmişte birçok önemli davete ve topalantılara ev sahipliği yapmış olan yalı, gezginlerin ve yazarların en gözde mekanı olarak anılıyormuş. Ancak şu an bulunan hali ile ilgi görmeyen yalı olarak biliniyor. Eski kaynaklara göre; iki katlı, iki büyük sofalı, 15–20 odalı olduğu söylenmektedir. Harem bölümünün denize yönelik çıkmalı üç geniş odası vardı. Bu bölüme 1893 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rumeli göçmenleri yerleştirilmiş bu nedenle tahrip olmuş ve bir yangın sonucu da ortadan kalkmış.

1698 yılında Sadrazam Hüseyin Paşa için yapılmış olan yalının bu derece önemli olması mimarisinden değil gerçekleşen olaylardan kaynaklanmaktadır. Tarihe ilgisi olan herkesin mutlaka incelemesi gereken bir yapı.

Hatice Sultan Yalısı

Hatice Sultan Yalısı, Büyük Mecidiye Cami'ne bitişik, Beşiktaş'ın Ortaköy semtinde bulunan tarihi yalıdır. Ortaköy’ün ayakta kalan tek yalısı olarak bilinmektedir.

1800'lerin sonunda II. Abdülhamit tarafından V. Murat'ın kızı Hatice Sultan için inşa edilen yalı, Hatice Sultan’a düğün hediyesi olarak verilmiştir. Aile yurt dışına çıkarıldıktan sonra, 1973 yılından bu yana İstanbul Yüzme İhtisas kulübü olarak kullanılmaktadır.

Tahsin Uzer Yalısı

Tahsin Uzer Yalısı, İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Yeniköy Köybaşı Caddesi’nde bulunan yalı yıkılarak Prof. Sedat Hakkı Eldem tarafından inşa edilmiştir. Yalının bugün bulunduğu yerde daha önceleri bulunan Sağır Ahmed bey yalısı yıkılmış ve yerine Atatürk’ün çocukluk arkadaşı Tahsin Uzer tarafından günümüz hali inşa edilmiştir.

Bu yalı Yeniköy’de sahili en uzun yalılardan biridir. Bu yalının bir ismi de Lanetli Yalı’dır. Bu ismi almasının nedeni, yalıya sahip olanların hiçbirisinin işlerinin iflah olmamasıdır.

Bu yalının en büyük özelliği seksen metrelik bir rıhtıma sahip olmasıdır. Turkuvaz rengi ve ferah görünümüyle denizle bütünleşmiştir.