BİZİ TAKİP EDİN
GEZİ & SEYAHAT 17 EYLÜL 2019 / 11:08

Büyükada’nın Olmazsa Olmaz 10 Klasiği

Büyükada’nın Olmazsa Olmaz 10 Klasiği
 
Büyükada’da ne yapılır? diyenler için, İstanbul’dan bunaldığınız anda kaçabileceğiniz, ister konaklamalı ister günübirlik gidebileceğiniz adete mini bir cennet olan Büyükada’nın dondurması, bisikleti, manzarası ve doğasıyla anlata anlata bitiremeyeceğimiz klasikleşmiş 10 aktivitesini inceliyoruz.
 
1-) Bisiklet Kiralayın
Büyükada’nın en klasikleşmiş aktivitelerinden biri bisiklet kiralamak. Adanın sembolü haline gelmiş bisiklet, ulaşım açısından oldukça büyük kolaylık sağlıyor ayrıca keyifli zaman geçirmenize yardımcı oluyor. Büyük Tur Yolu’ndan bisiklet ile giderek daha az yorulabilir ve enerjinizi daha çok gezmek için kullanabilirsiniz. Büyükada’nın içinde oldukça fazla olan bisikletçilerden uygun fiyatlarla bisiklet kiralayabilirsiniz. Önemli bir hatırlatma ise; bisikletin fren sistemini kontrol etmeden kiralamayı yapmayın çünkü Büyükada’nın bazı sokakları bayırdır ve buralarda iyi bir fren sistemine ihtiyaç var.
 
2-) Deniz+Kum+Güneş
Özellikle sıcak yaz günlerinde günübirlik bile gidebileceğiniz Büyükada plajları, İstanbul içerisinde size mini bir tatil fırsatı sunuyor. Dilerseniz arkadaşlarınızla gidebileceğiniz, dilerseniz de aileniz ile gidebileceğiniz birçok özel plaj Büyükada’da mevcut. Halk plajlarının yanı sıra; Aya Nikola Plajı, Prenses Koyu, Yörükali Plajı, Nakibey Plajı, Nizam Plajı ve Halik Koyu Plajı’nda giriş ücreti ödeyerek denize girebilirsiniz. Büyükada deniz suyu sıcaklığı ise yaz günlerinde gayet ılık olduğundan çocuklar içinde uygun hale geliyor, bu yüzden isterseniz ailecek mini bir tatil yapabilirsiniz.

3-) Aya Yorgi Kilisesi’ne Çıkın
Hıristiyanlar için oldukça büyük bir önemi olan Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı, Büyükada’nın en karakteristik yapılarından biri. Dik bir yokuşu var ancak yürüyerek çıkmanın yarı hac sayıldığı bu kilisenin manzarası ise muhteşem. Söylememiz gereken bir şey ise; dik yokuşu çıkarken, konuşmamanız gerektiği hakkında bir batıl inanç bulunduğudur. Kilise yolu boyunca çitlerde birçok dilek taşına ve kurdelesine rastlamak mümkündür. Kilisenin bulunduğu bu tepeden, Ada ve deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.
 
4-) Rum Yetimhanesi’ni Ziyaret Edin
Ağaçların içerisinde, oksijen dolu bir yoldan yürüyerek ulaşabileceğiniz, dünyanın en büyük ahşap yapısı olan ve hala tek parça halinde duran Rum Yetimhanesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1964 yılından beri kullanılmayan yetimhanen maalesef içine giremiyorsunuz ama dışarıdan görmek bile sizi büyülemeye yetecektir.
 
5-) Hızır İlyas Tepesine Çıkın
Bir diğer adıyla Adakule olarak bilinen bu kule eskiden bir yangın kulesi olarak kullanılırken şimdi restore edilmiş ve halkın kullanımına açılmıştır. Yokuşu biraz gözünüzde büyüyebilir ancak Adanın en sessiz ve sakin yerlerinden biridir. Bu yüzden kafa dinlemek için bir klasik haline gelmiştir.

6-) Piknik Yapın
Büyükada’da mükemmel bir manzara eşliğinde piknik yapmak adanın bir başka klasiği haline gelmiş durumda. Piknik sepetinizi hazırlayın ve Dilburnu’na gidin. Ağaçların içinde, deniz manzarası ile sessiz sakin bir piknik yaparak kafa dinleyebilirsiniz. Dilerseniz Aşıklar Mesire Alanı’nda da hem geziniz sırasında dinlenebilir hem de piknik yaparak keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.
 
7-) Adalar Müzesi’ni Ziyaret Edin
2010 yılında açılan ve İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi’ne mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Merkeze biraz uzak olsa da bisiklet kiralayarak müzeye rahatça ulaşabilirsiniz. İçerisinde bulunan yüzlerce obje, belge ve fotoğraf gibi kaynaklardan Ada hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
 
8-) Tarihi Prinkipo Dondurmasını Tadın
Büyükada’da en meşhur lezzetlerden biri dondurma. Aslında dondurmanın lezzetinden çok sunumu çok daha meşhur. Ada ile özdeşleşmiş ve klasikleşmiş bir lezzet olan Prinkipo dondurmasını mutlaka tatmanızı öneriyoruz. Uzun külahı ve rengarenk görünümü ile gayet lezzetli bir dondurma olan Prinkipo, artık Adanın bir sembolü olmuş durumda. Büyükada’nın merkezinde bu dondurmaları oldukça fazla göreceksiniz.
 
9-) Balık Yiyin
“Büyükada’da akşam ne yapılır?” diyenler için iskeleye yakın birçok noktada balık restoranları mevcut. Dilediğiniz bir restoranda, harika balık çeşitleri ve mezeler yiyebilirsiniz. Ayrıca yemeğinizi yerken canlı müzik dinleyebilirsiniz. İster arkadaşlarınızla, ister ailenizle gitmeye uygun olan bu restoranlarda güzel bir akşam geçirebilirsiniz. 

10-) Aşıklar Tepesinde Çay İçin
Adanın en keyifli aktivitelerinden biri de Aşıklar Tepesine kadar çıkmışken, burada bulunan çay bahçesinde, harika bir manzara karşısında çay içmek oluyor. Burada çayınızı içerken manzarayı izleyerek gerçekten huzuru dolacaksınız. Gezi yolunuzda mükemmel bir dinlenme noktası olarak konumlanan Aşıklar Tepesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Büyükada’da olmazsa olmaz haline gelmiş 10 klasiği sizlerle paylaştık. Peki Büyükada’ya hemen şimdi gitmek isteseniz, Turyol’un, Karaköy, Kadıköy, Eminönü, Bakırköy ve Büyükçekmece (Mimar Sinan) iskelelerinden çok kolay bir şekilde gidebileceğinizi biliyor muydunuz? Sefer saatlerini görmek için tıklayın.