BİZİ TAKİP EDİN
GEZİ & SEYAHAT 17 HAZİRAN 2020 / 15:38

Covid-19 Seyahat Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

COVID-19 salgını, şimdiye kadar 4 milyondan fazla insana bulaşarak dünyada 290 binin üzerinde ölümle sonuçlandı. Rakamların bu derece yüksek boyutlara ulaşması, küresel nüfusun üçte birinden fazlasının bir çeşit kısıtlamaya tabi tutulmasına neden oldu. Bu da doğal olarak dünya ekonomisinde bir durgunluk yarattı.
 
Uzun vadeli olacak bu durgunluğun ve yavaşlamanın ekonominin çeşitli sektörleri üzerinde ciddi bir etkisi olacağı konusunda, ekonomistler hemfikir. Özellikle dış turizm ve seyahat endüstrisi COVID-19’dan en kötü etkilenen sektörlerin başında geliyor. Bu endüstrileri tamamen sekteye uğratan en önemli sebeplerden biri de, uluslararası uçuş yasağının getirilmesi.
 
Biraz verilerle konuşacak olursak, CII’nin tahminlerine göre, azami sayıda insanın yurtdışına (özellikle Avrupa, ABD ve Avustralya'ya) seyahat ettiği Nisan-Temmuz yaz tatil sezonu yüzde 80-100 oranında benzeri görülmemiş bir düşüşe tanık olacak.
 
Dünya ekonomisinin onda birini temsil etmenin yanı sıra, 2013 yılından bu yana üretilen tüm istihdamın %20'sini destekleyen bir sektörden bahsediyoruz. Seyahat sektörü 8,8 milyar dolarlık katkısıyla, dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri. Bu bağlamda, veriler ışığında sektörün ekonomiye, toplumun kendisine ve kalkınmasına yaptığı katkılar büyük. Seyahat sektörü sadece ekonomik refah getirmekle kalmıyor, aynı zamanda dünya üzerinde giderek artan bir bütünleşmeyi teşvik ediyor, farklı toplumlar ve kültürler arasında sürekli kültürel aktarım sağlıyor.
 
Covid-19’un Seyahat Sektörüne Etkileri
 
Artan refah ve harcanabilir gelirle birlikte, son yıllarda giderek daha fazla sayıda insan eğlence için yurt dışına seyahat ediyordu ve bu da seyahati destekleyen geniş bir işletme ekosisteminin yaratılmasına neden oldu. Fakat Covid-19 salgını sebebiyle bu yıl sektördeki tüm işletmeler hayatta kalmak için savaşmak zorunda kalacak. En azından önümüzdeki altı ay boyunca yurt dışına seyahat eden insanların sayısının dibi vurması bekleniyor.
 
Durum bu şekilde olmasa bile ekonomik koşulların insanların elinde daha az harcanabilir gelir bırakması nedeniyle, harcamaların sadece önemli satın alımlarla sınırlaması muhtemel olacak. Ayrıca, diğer işler normale dönse bile, yurt dışı seyahatlerin kısıtlı kalma ihtimali var.
Seyahat sektörünün yakın gelecekte alacağı bu darbe sonucunda hükümetlerin desteğine ihtiyacı olacak. Evet, hükümetler turizm endüstrisinin ana güçleri için yardım planları düşünüyor, fakat aynı şekilde salgından etkilenen diğer destekleyici işletmelere de benzer destek verilmesi, bu noktada kritik önem taşıyor. İngiltere, Avustralya ve Tayland gibi ülkeler turizm sektörüne biraz rahatlama sağlamak için bir dizi plan açıklamış olsa da, çoğu ülke henüz bu adımları atmadı. Tüm seyahat endüstrisi çöküşün eşiğine itildiği için hükümetlerin sektöre yardım etmek ve canlandırmak için bir dizi önlem alması gerekiyor.
 
Covid-19’un Seyahat Sektörüne Etkilerileriyle Nasıl Başa Çıkılabilir?
 
Ülkeler kilit altında, gezginler tur, konaklama ve uçuş rezervasyonlarını iptal ediyor, turistik yerler kapalı…
 
Küçük işletmeler çok zor durumda, büyükler ise hayatta kalmaya ve nakit akışlarını mümkün olduğunca optimize etmeye çalışıyor.
 
Böyle bir ortamda Covid-19'un seyahat endüstrisi üzerindeki etkisinin azaltılması için neler yapılmalı?
 
1. Yurt içi seyahat teşvik edilmeli
 
Dünya yavaş yavaş normale döndüğünde, özellikle henüz bir vaka bildirmemiş olan bazı bölgeler yeni COVID-19 vakalarını “ithal etmekten” kaçınmak için muhtemelen uluslararası seyahat kısıtlamalarına devam edecekler, bu yüzden yerel turizmin teşvik edilmesi önemli.
 
Bazı ülkeler için özellikle döviz geliri elde etmek açısından bu yeterli olmasa da, en azından şimdilik yurt içi seyahat ve turizmin, dış turizm talebini ikame etmesi beklenmektedir.
 
 
2. Hükümet desteği sağlanmalı
 
Hükümetlerin seyahat ve turizm sektörlerini kurtarma paketleri yoluyla doğrudan desteklemeleri iyi olabilir, ancak bu noktada hangi ülkenin ne yapacağı belirsizdir.
 
Kurtarma paketleri, endüstride çalışan kişilerin işlerini ve maaşlarını kurtarmak ve seyahat alanındaki şirketlerin sabit maliyetlerini ödemeye yardımcı olmak için kullanılmalıdır. Ayrıca seyahat, turizm ve konaklama sektörlerindeki kuruluşlar için yeterli miktarda teminatsız ve faizsiz kredi sağlanmalıdır.