BİZİ TAKİP EDİN
GEZİ & SEYAHAT 24 OCAK 2020 / 17:04

En Kolay Vize Alınabilecek Ülkeler

En Kolay Vize Alınabilecek Ülkeler

Uçuşa hazırlanın, tatile gidiyoruz!

Hepimizin kıyıda köşede bekleyen, aslında biraz motivasyon sağlasam da şu ülkeye bir seyahat etsem dediğimiz yerler var. Ancak bir şekilde bu seyahate karşı bir motivasyon bozukluğu, bir erteleme ya da iptal etmeye zorlayan bir acı mevcut. Vize problemi. 

Hep beraber  bu endişeleri bir kenara bırakıyoruz ve özgür bir kuş gibi uçmaya hazırlanıyoruz. Kulağa çok gerçekçi gelmediğinin farkındayım. Ama seyahat endüstrisinin her yıl daha fazla talep görmesi ile beraber artık vize işlemleri bir tık daha kolay olmaya başladı.

Vize almanın eskisi kadar zor olmadığı bir dönemden geçiyoruz. Pizza sipariş etmekten daha kolay desek kimse itiraz etmez diye düşünüyorum :)  Eşsiz deneyim yaşayacağınız bir tatilden önce gideceğimiz yerlere bakmadan önce tatilimizi kolaylaştıracak bir listemiz var. En kolay vize alabileceğiniz ülkeleri sizin için derledik.

Şimdiden iyi tatiller!

Maldivler

Kuşkusuz son yılların en gözde mekanlarından biri. Listeye popüler yerlerle başlamanın iyi olacağını düşündük. Sonuçta Instagram dünyası ve hepimiz olmasa dahi bir çoğumuz oraya göre yaşıyoruz. Tüm endişelerinizi unutun ve Maldivler'de muhteşem bir tatil ile hayatın daha güneşli tarafını keşfedin. Ama öncesinde yapmamız gereken hazırlıklar ve not etmemiz gereken bilgiler mevcut.

Maldivler, Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır. Yerleşim bulunan 305 adadan 200'inde Maldivliler yaşamakta, 105 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır. Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.196 adadan oluşan bir devlettir. Kum adalar hesaba katıldığında bu rakam 2000 civarındadır. 20 adet Atol’den oluşmaktadır. Bu Atoller 90.000 km2lik bir alana yayılmıştır. 

Maldivler için ortalama vize süresi 3 aydır. Tüm ziyaretçiler için 30 güne kadar olan konaklamalarında Maldivler’de herhangi bir vize uygulanmamaktadır. Pasaportunuzun olması yeterli. Ücretsiz vize için Maldivler hükümeti sadece otel konaklamanızın olduğuna ve dönüş uçak biletinizin olup olmadığına dikkat eder. Tatil planınızı yaparken vize için zaman ve para harcamayacağınızı da kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. 

Hava yollarına göre direkt uçuş ya da aktarmalı uçuşlar mevcut. Direkt uçuş ile 8 saat, aktarmalı olarak ise ortalama 10 saat seyahat süresi mevcuttur.  Türk Hava Yolları ile direk uçuş. Qatar Havayolları İstanbul, Ankara kalkışlı ve Doha aktarmalı. Emirates ile İstanbul kalkışlı ve Dubai aktarmalı uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

Her yerde olduğu gibi hem düşük hem de oldukça yüksek fiyata konaklama sağlayabilirsiniz. Ancak ortalama bir fiyat derseniz, 200-300 $ arası bir fiyat belirleyebiliriz. Ortalama 5 günlük bir balayı için ayıracağınız bütçe en fazla 3.000 $ dır.

Görkemli Arap Denizi ve Hint Okyanusu'nun büyülü güzelliği, Maldivler'in bozulmamış doğasının gerçek üstü güzelliği veya diğer turistik yerler, bu ada ülkesi hakkında her şey büyüleyicidir. Gittiğinizde sudan çıkmış balığa dönmemeniz için bir kaç romantik aktivite önerim olacak. Sonuçta Maldivler’e kafa dinlemeye gitmiyorsunuz. Mutlaka romantik bir tatil için gidiyorsunuz. Kimse kimseyi kandırmasın. Atollerde kürek çekerken gün batımının tadını çıkarın ve geceleri yıldızları kumsallardan toplamayı unutmayın.

Tayland

Kutlamanın bir parçası olarak, suda eğlenmek ve sahilde şamandıradan gün doğumuna kadar rahatlatıcı bir modda dinlenmek istiyorsanız, rotamızı çizmeye başlayabiliriz.

İstanbul Tayland arası direkt uçuş ile 9 saat, aktarmalı olarak ise gideceğiniz yerlere bağlı olarak 16-25 saat arasında değişmektedir. Şu an uçuşlar sadece THY tarafından yapılmaktadır. Bilet  fiyatları 2.000-3.000 ₺ arasında olmaktadır. Promosyon dönemlerini takip ederek 1.200 ₺ ye kadar düşerken, ortalama 1.700 ₺ gibi fiyatlardan ucuz bilet satın alabilirsiniz.

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Tayland vizesi havalimanında veya karadan girerken sınır kapılarından alınabiliyor. Uluslararası havalimanı girişlerinde 30 gün, karadan girişlerde ise 15 gün vize veriliyor. Tayland gezisi için öncelikle en az 6 ay geçerli bir pasaportun olması gerekiyor. Tayland’da 30 günden fazla kalmak isteyenler Türkiye Tayland Büyükelçiliği’nden 60 günlük vize alabilirler. Ülkeye girişte verilen Arrival&Departure Card (Geliş&Gidiş Kartları) doğru bir şekilde doldurulmalı Tayland’da kalınacak otel adresini de girmeyi unutmamalısınız.

Tayland saat farkı olarak Türkiye’ye göre 5 saat ileridedir. Oraya gitmeden önce jetlag olmanıza karşılık kendinizi buna hazırlayın. Otel fiyatları, uçak bilet fiyatlarına karşılık olarak büyük oranda çok daha ucuz. Son yılların gözde yeri olan Tayland için gece ortalama fiyat 30 $ dır.

Tayland hayallerinizdeki neşeyi doldurmak için en iyi yerdir. Size tüm endişelerinizden canlanmış hissettiren sonsuz bir his veren yatıştırıcı kaplıcalar vardır. Yani, rahat akşamlarla iyi bir tatil geçirebilirsiniz. Chao Phraya Nehri'nde akşam yemeği gezisi, Tayland gezisinin en unutulmaz ve egzotik olaylarından biri olacaktır. Burası kesinlikle turistlerin kalbini götürüyor. En büyüleyici ve en rahatlatıcı yolculuklarından biridir. Canlı şovlar, dans şovları ve güzel müzikler, tüm Tayland gezisini son derece unutulmaz kılacaktır. Yerel olarak Prasat Sut Ja-Tum olarak bilinen Hakikat Tapınağı, Pattaya'nın en ikonik binalarından biridir. Bu yükselen ahşap yapı, tamamen tik ağacından yapılmış tamamlanmamış bir tapınaktır. Saray tasarımı tüm dünyada eşsizdir ve 105 metre yüksekliğe ulaşır. Karmaşık oyma ahşap çarpıcı bir cephe sağlar ve aynı zamanda içeride de devam eder. Bu tapınak, Tayland felsefesi, mitolojisi, işçiliğinin güzel bir birleşimidir ve Pattaya'nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik yerlerinden biridir.

Portekiz

Gençler ve kendini genç hissetmek isteyenler. Yeni rotamız Portekiz!

Avrupa’nın en batısındaki ülkelerden biri olan Portekiz aynı zamanda bir Schengen ülkesidir. Bu nedenle kısa süreli Portekiz vize başvurularında Schengen vizesi kriterleri uygulanmaktadır. Portekiz vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en geç 15 gün önce tamamlamanız gerekiyor. Portekiz’de aktarma yaparken, havaalanından çıkmadıkları ya da başka bir Schengen ülkesine gitmedikleri takdirde transit vize almalarına gerek yoktur. Portekiz’e 90 günden az süreli seyahatler için Portekiz kısa süreli Schengen Vizesi başvuru yapılması gerekmektedir. 90 günden uzun süreli seyahatlerde ise Portekiz Ulusal Vize başvurusu yapılmaktadır. 

Türkiye ile Portekiz arası Uçakla 5 saat 18 dakika sürmektedir. Uçak bilet fiyatları ise ortalama olarak 600 ₺ civarındadır. Gidiş-dönüş olarak aldığınızda çok daha avantajlı fiyatlar elde edebilirsiniz. Ortalama bir haftalık bir tatil için merkez olarak Lizbon’da kalacağınız konaklama ücreti için ayıracağınız bütçe 4.000 ₺ civarı olmalıdır.

Portekiz, hareketli şehirleri, muhteşem plajları ve muhteşem iklimi ile büyüleyici ve çeşitli bir ülkedir. Coğrafi olarak, Portekiz sadece küçük olabilir, ancak manzaraları, kültürleri ve halkları arasında bir çeşitlilik vardır. Bu, hem tarihsel hem de kültürel açıdan denizin hakim olduğu bir ülkedir. Lizbon ve Porto'nun muhteşem denizcilik şehirleri, Algarve'nin canlı sahil beldeleri ve Atlantik kıyı şeridinin geleneksel balıkçı kasabaları vardır. Süper taze balıklar ve deniz ürünleri Portekiz'in gastronomik olayları arasındadır. Portekiz şarapları her yıl en prestijli ödüller kazanır. Bu konuda hiç şakaları yok. Gece hayatının eşsizliğinden ise hiç bahsetmeyeceğim. Sadece yaşarak göreceğiniz bir yer.

Fransa

Ben burjuvalara özel bir tatil yapmak istiyorum, diyenler. Sizi Batı Avrupa'da, kuzeyde Lüksemburg, Belçika ve Marş Denizi, batıda Atlas Okyanusu ve Biskay Körfezi, güneyde İspanya ve Akdeniz, doğuda da İtalya, İsviçre ve Almanya ile çevrili bir ülkeye götürüyoruz. Büyük şapkalarınızı sandıklarınızdan çıkarmanın tam zamanı!

Öncelikle edinmeniz gereken bir Schengen Vizesi var. Vizemizi aldıktan sonrası için ise ortalama olarak İstanbul’dan direkt uçuş ile 3 saat, 30 dakika süren bir yolculuğa çıkıyoruz. Ortalama bilet fiyatarı direkt uçuş olarak 3.000 ₺ civarıdır.

Gönül ister ki her günü Paris’te geçirelim ama ortalama konaklama fiyatı olarak biraz bütçenizi aşabilir. O yüzden hem konum olarak hem de bütçenizi zorlamayacak Campanile La Villette Saint-Martin Kanalı’na yakın yerlerde kalabilir ve ortalama konaklama ücreti olarak 1.000 ₺ olarak bütçeleme yapabilirsiniz.

Paris bulvarlarından Côte d'Azur'un moda sahil beldelerine kadar, Fransa dünyanın en güzel manzaralarından bazılarını sunmaktadır. Fransa, masal kaleleri, yükselen katedraller ve mükemmel resim köyleri ile romantikleri sevindirirken, ilerici, çağdaş tarzı ile hala gerçekçileri etkilemektedir. Fransa'nın modern amblemi Eyfel Kulesi ile başlayın. Ardından Louvre Müzesi'nde ünlü sanat şaheserleri keşfedin. Versay Sarayı'ndaki zarif saray soylusu gibi davranarak bir gün geçirin. Gurme yemekler için zaman kazanın; geleneksel Fransız gastronomi UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine yazılmıştır. Her bölgenin kendine özgü mutfağı ve kültürü vardır. Brittany'nin şirin balıkçı köyleri, krepler ve deniz ürünleri konusunda uzmanlaşırken, Fransız Alpleri'ndeki rahat dağ evleri, şarküteri ile doyurucu peynir fondü servis etmektedir. Her şeyi şımartın ve Fransa'nın karşı konulmaz cazibesinin tadını çıkarın.

İtalya

Rönans’ın doğumuna hoş geldiniz!

Pasaportlarında çok girişli ve geçerlilik süresi devam eden Schengen  vizesi bulunan kişiler, bu vize ile ilk Schengen ülke giriş şartını yerine getirmeleri sebebiyle, İtalya seyahatlerini de bu vize ile gerçekleştirebilirler. 

Türkiye ile İtalya arası direkt uçuşla 21 saat 24 dakika sürmektedir. Genel olarak aktarmalı uçuşlar gerçekleşmektedir.  Ortalama uçak bilet fiyatları ise 3.000 ₺ civarındadır. En gözde şehri Roma’da dahi konaklama ücretleri çok uçuk fiyatlarda değildir. Gecelik konaklama ücreti olarak 300 ₺ civarı iyi bir yerde kalabilirsiniz.

Roma İmparatorluğu ve Rönesans'ın doğum yeri olarak İtalya'nın sanat ve mimari şaheserleri açısından çok zengin olması ya da dünyanın diğer ülkelerinden daha fazla UNESCO Dünya Mirası kültürel alanına sahip olması şaşırtıcı değildir. Ancak İtalya'nın turistler için en gözde mekanları hepsi sanat ve mimari değildir; ülke göller, dağlar ve olağanüstü doğal cazibe merkezleri sağlayan dramatik bir sahil şeridi ile kutsanmıştır. Bu ziyaret edilecek en iyi yerler listesi İtalya'da görülecek ve yapılacak olağanüstü şeylerin yalnızca başlangıcıdır. Savaşçı ruhunuzu önce bir Colosseum’da gösterin bakalım. Gladyatörlere sahne olan bu tarihi yer sizin gücünüze dayanabilecek mi, ne dersiniz?

Slovakya

Slovakya seyahati gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Slovakya vizesi almaları zorunludur. Kısa süreli Slovakya vizesinin sınırlı bir süre için veya altı aylık dönemde en fazla 90 gün için geçerliliği bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Türkiye'den Slovakya Schengen Vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Slovakya Schengen Vizesi ile  Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ülkelerine seyahat hakkı elde edebilirsiniz.

Slovakya’ya direkt uçuş gerçekleştirilmemektedir. Araba ile gittiğinizde ortalama 20 saate yakın bir yolculuk yapmanız muhtelemel. Şu an için sadece THY yolları ile uçuşlar gerçekleştirmektedir. Kış aylarında hava yolları için sık bir uçuş takvimi bulunmamaktadır. Bunun için THY yollarının gerçekleştirdiği uçuşları takip edebilir, kendinize ait bir zaman dilimi belirleyip yolculuğunuzu başlatabilirsiniz. Ortalama bilet fiyatı 2.000 ₺. Merkezde kalmak istediğinizde iki kişilik ve 5 günlük bir tatil için konaklama ücreti olarak ortalama 3.000 ₺ bir bütçe hesaplaması yapabilirsiniz.

Orta Avrupa'da Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Avusturya ve Ukrayna ile sınır komşusudur ve rahat kafe kültürü ile dolambaçlı sokakların ve sağlam kaleler, Gotik kiliseler ve yayılan yemyeşil ormanlara sahip resim mükemmel kasabaların canlı bir karışımıdır. Kaplıcaları ve jeotermal suları ile tanınan bir su parkında rahatlayabilir ya da güçlü Karpat Dağları'na gidebilir ve birçok kış sporuna katılabilirsiniz. Sizi kaplıca kasabalarında duraklar, korunan köyler, açık hava müzeleri, yıkılmış volkanlar, donmuş göller ve çok daha fazlası ile bu büyüleyici keşfedilmemiş ülkede bir yolculuğa çıkarken  Bratislava Kalesi’nden başlamayı unutmayın.

Norveç

Bir gün Norveç'i ziyaret etmeyi hayal ediyor musunuz?

Türkiye vatandaşları bir Schengen gurubu ülkesi olan Norveç Krallığına gerçekleştirecekleri seyahatleri öncesi Norveç Schengen vizesini almış olmaları zorunludur. Norveç vize işlemleri maksimum 10 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanırken vize başvurusunda bulunacak olan kişiler bu süre zarfını göz önünde bulundurarak bu ülkeye olan seyahat tarihlerinden önce başvuru işlemlerine başlamış olmalıdırlar. Alınmış olan Norveç vizesi bir Schengen vizesidir. Çok girişli Norveç Schengen vizesi ile ilk önce Norveç olmak üzere diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilir.

Türkiye ile Norveç arası gerçekleştirilecek direkt bir uçuşla seyahat süresi 4 saat 19 dakikadır. Aktarmasız olarak gerçekleştireceğiniz bir uçuş için ortalama uçak bileti için ödeyeceğiniz bilet 3.500 ₺ olacaktır. Osloda çift kişilik, haftalık bir tatil gerçekleştirmek için konaklama adına ortalama 3.000 ₺ bütçe ayarlaması yapabilirsiniz.

Norveç, yaklaşık 5,2 milyon insanı olan İskandinav ülkesidir ve birçok kez yaşamak ve / veya ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri olarak adlandırılmıştır.  Gerçek şu ki Norveç inanmak istediğimiz kadar büyük değil ve herkes Norveç'in bir ülke olduğunu bile bilmiyor. Bilmeyenler için; İskandinavya Norveç, İsveç ve Danimarka'dan oluşur; Avrupa'da bulunan 3 İskandinav ülkesi ve Norveç’te kutup ayıları sokakta yürümez. Norveç ziyaretçilere kültürel ve doğal harikaların inanılmaz bir karışımını sunuyor. Kozmopolit Oslo'dan sonsuz karla kaplı dağ zirvelerine ve derin fiyortlarına kadar, gece yarısı güneşinin ve çarpıcı kuzey ışıklarının ülkesindeki gezginler için seçeneklerin sonu yoktur. Dünyanın en zengin uluslarından biri olan Norveç, Vikinglerden denizciliğe ve balıkçılığa, sanat ve eğlenceye kadar her şeyi kapsayan zengin kültürel ve sosyal tarihinin hemen hemen her önemli yönü için büyüleyici bir müzeye sahip gibi görünüyor. 

Macaristan

Ben tarihi buram buram hissetmek istiyorum. Gittiğim her yer beni biraz eskiye götürsün, diyenler için kuşkusuz ilk önerebileceğimiz yer Macaristan.

Macaristan Turistik Schengen Vize başvurularında kullanılacak pasaportun geçerliliği olabilmesi için sahip olması gereken özellikler; vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi; pasaport verilerinin okunaksız, fotoğrafın net ve tahrip olmamış ve vize etiketinin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının olması gerekmektedir.

Türkiye ile Macaristan arası direkt uçuşla 2 saat 14 dakika sürmektedir. Direkt uçuş ile ortalama uçak bileti 2.000 ₺. Budapeşte’de çift kişilik, bir haftalık tatil için ortalama olarak 3.000₺ konaklama bütçesi ayırabilirsiniz.

Işık şehri olan güzel Budapeşte'den çok sayıda şirin köyüne ve muhteşem manzarasına kadar Macaristan her fırsatta güçlü bir tarih ve gelenek duygusu uyandırıyor. Macaristan'ın kırsalında Doğu Avrupa'nın herhangi bir yerinde bulunan en güzel manzaralardan bazıları var. Aslında, Macaristan'da nerede olursanız olun, muhteşem yürüyüş ve diğer açık hava etkinlikleri için fırsatlar sunan muhteşem dağ ve göllerden, güzel nehir manzaralarından, Tuna’dan ve yemyeşil vadilerden asla uzak değilsiniz.

İspanya

Kızgın Boğaların şehrine hoş geldiniz!

İspanya, Avrupa Birliği ve Schengen grubu ülkesidir. Türkiye ile İspanya devleti arasında vize uygulaması bulunurken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları muhtemel İspanya seyahatleri öncesi bu ülkenin vizesini almaları gerekecektir. Kısa süreli İspanya vizesi başvurularında bulunulacak olması halinde İspanya Schengen vizesi başvurularında bulunulmalıdır. Kısa süreli İspanya Schengen vizesi maksimum 90 gün olarak verilirken, 90 günden daha fazla alınan İspanya vizesi ise İspanya Ulusal Vizesi olacaktır.

Türkiye ile İspanya arası direkt uçuşla 4 saat 44 dakika sürmektedir. Direkt uçuş ile ortalama uçak bileti 3.000 ₺. Madrid ve Barcelona konaklama olarak bütçenizi zorlayabilir. Ama diğer yerlere göre kaşılaştırmak isterseniz, burada çift kişilik ve bir haftalık tatil için ortalama olarak 5.000 ₺ konaklama bütçesi ayırmanız gerekmektedir.

Halife sarayının ihtişamı, sibritik güneş sırılsıklam Akdeniz plajları, flamenko dansçısı topuklarının staccato damgası, El Camino'yu gezdikten haftalar sonra Santiago de Compostela'daki katedrale giren hacıların sessizliği. İspanya ruhunu, ülkenin çalkantılı tarihini, zengin kültürünü ve büyüleyici doğal güzelliğini temsil eden bunlar gibi turistik mekanlarda bulabilirsiniz. Güneş ışığından, Gehry'nin Guggenheim Müzesi'nin "terazilerinden" ve La Rambla ve Plaza Mayor'ın zonklayan sokak hayatından sonsuz bir şekilde oynayan sütunlardan, Cordoba'nın Ulu Camii'nin sessiz genişliğinde kaybolan Mağribi kemerleri, canlı bir enerji geçmişin ve şimdinin büyüleyici karışımı. Kendinizi Madrid sokaklarına bırakmanızın tam zamanı.

Yunanistan

Mitolojinin tarihine hoş geldiniz!

Yunanistan Devleti, Avrupa Birliği ve Schengen Topluluğu üye ülkesidir. Pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmayan Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahiplerinin seyahatleri öncesinde Yunanistan vizesi sahibi olma zorunlulukları bulunmaktadır. Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu hamili olarak Yunanistan seyahati gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 ikame günü süresini aşmayan seyahatlerinde vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi olarak ya da diğer pasaport türleri ile 90 günden daha uzun süre Yunanistan sınırları içerisinde bulunacak vatandaşların ikamet etmekte oldukları il ve ilçeye hizmet veren Yunanistan Konsolosluğu Vize Departmanı ile ilgili bilgi sahibi olarak başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Kapı komşumuz olan Yunanistan arası direkt uçuşla ortalama 1 saat sürmektedir. Direkt uçuş ile ortalama uçak bileti 1.000 ₺. Atina ve merkezi yerler için çift kişilik ve bir haftalık tatil için ortalama olarak 3.000 ₺ konaklama bütçesi ayırmanız yeterli olacaktır.

Dünyanın en önemli tarihi yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapan yaklaşık 6.000 ada ile Yunanistan, doğal güzelliği ve büyüleyici kültürüyle tanınır. Eski arkeolojik alanlar, pırıl pırıl mavi sulara dökülen kayalıklar, kum ve çakıl taşlı plajlar ve balmy Akdeniz iklimi Yunanistan'ı Avrupa'nın başlıca turistik yerlerinden biri haline getiriyor. Başkent Atina'nın yanı sıra anakarada görülecek en önemli şeyler Antik Delphi ve Meteora manastırlarıdır. Ama çoğu insan buraya adalara bir feribot yakalamak için geliyor. Gece hayatının en renkli yerleri; Santorini, Mikonos, Zakynthos, Korfu ve Girit en popüler olanlarıdır.

Vize işlemleri biraz beni zorladı, biraz daha yakın yerlere gitmek istiyorum diyenler için de bir önerimiz var tabii ki :)  Kapı vizesi ile gidebileceğiniz Sakız Adası ve Midilli Adası.

Yunanistan Sakız Adası seyahatleri Yunanistan Schengen Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi sahibi olma koşulu ile gerçekleştirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi vatandaşları en fazla 7 gün konaklama, tek giriş hakkı ile kapı vizesi uygulaması dahilindeki adalara seyahat edebilmektedir. Yunanistan’a ve kapı vizesi uygulamasında olmayan adalara seyahat etmek için Yunanistan Schengen vizesi sahibi olma şartı bulunmaktadır. 

Yunanistan Kapı Vizesi sahibi olarak Sakız, Rodos, Kos, Meis, Midilli, Samos adalarına giriş yapılabilmektedir. Sakız adası seyahatleri İzmir’in Çeşme ilçesinden ortalama 35 dakika süren feribot seferleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Sakız adası seyahati için kapı vizesi başvuru işlemlerinin seyahate en az 3 iş günü kala gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Sakız Adası, Ege Denizi'nin doğu tarafında oturan güzel ve büyük bir adadır. Türkiye'de Sakız Adası'ndan kozmopolit İzmir'e giden günlük feribot seferleri vardır. Sakız Adası'nın çarpıcı plajları olmasına rağmen, özellikle ortaçağ köyleri ile ünlüdür. Pyrgi ve Olympi gibi geleneksel köyler, ayrıntılı mimarileri ve tahkimat benzeri yapılarıyla dikkat çekiyor. Muhtemelen daha önce Sakız Adasının geleneksel evlerine benzer bir şey görmeyeceksiniz! Cepheleri siyah beyaz geometrik tasarımlarla süslenirken, gizemli bir his veren labirent benzeri dar sokaklarla çevrilidir. Sakız Adasının gizemini keşfetmek istiyorsanız, en iyi bahis adanın etrafında dolaşmaktır. Bu aynı zamanda, Nea Moni Manastırı ve adanın koruyucusu Agia Markella Manastırı gibi hayalet köyleri, ortaçağ kalelerini ve Bizans manastırlarını keşfetmek için en iyi şansınız.