BİZİ TAKİP EDİN
GEZİ & SEYAHAT 22 OCAK 2020 / 15:42

Kapıda Vize İle İlgili Yanlış Bilinenler

Kapıda Vize İle İlgili Yanlış Bilinenler

Seyahat öncesi herkesi yoran bir durum varsa eğer, vize alma olayıdır. Hem maddi olarak hem de fiziksel olarak yorucu bir süreç. Bu yüzden gitmek istediğim yerleri erteliyorum, diyen kişi sayısı azınsanacak kadar az değildir. Sizi yormayacak ve uğraştırmayacak bir vize var. Kapı vizesi!

Seyahat etmeye önce komşularımdan başlamak istiyorum. Önce bir kapı kapı dolaşayım, diyenler için kapı vizesi alarak gezmeye başlayabiliriz. Önce kapı vizesi nedir, nasıl alınır ve nerelere gidilir bir bakalım.

Kapı vizesi, Türkiye’ye yakın Yunan Adaları’na Türkler daha rahat şekilde gidip gelsin, vize işlemlerini daha kolay bir şekilde halledilebilsin diye var olan bir uygulama. Sadece yaz sezonu için alınabilen bir vizedir. Her yıl başvuru tarihleri değişmektedir. Genellikle Mayıs - Ekim ayları arası tarihleri güncellenmektedir. Yunanistan kapı vizesi tek girişli ve kısa süreli olarak verilmektedir. Gittiğiniz adaya giriş yaptıktan sonra başka bir ülkeye herhangi bir şekilde geçiş yapmanız mümkün değildir. Ancak başvuru esnasında belirtmek kaydıyla, kapı vizesinin uygulandığı adalar arasında seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Gitmek istediğiniz zamanı belirledikten sonra mutlaka feribot firmaları veya feribot firmalarınla anlaşmalı seyahat acenteleri ile görüşmeniz önceliğiniz olsun. Başvuru işlemleri ve gideceğiniz zamana uygulamanın geçerli olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Kapı vizesi bireysel olarak başvuru yapıp, aldığınız bir vize değildir. Bilet alacağınız yetkili feribot firmaları ile ortak iş birliği içerisinde bulunacağız bir prosedür gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Türk vatandaşlarına kapıda vize hizmeti sağlayan ülkelere sadece bilet aldığınız seyahat acentasına direkt başvurup ya da belgelerinizi hazırlayıp en az 3 gün önce göndererek ya da giderek kapı vizesi işlemlerinizi es geçebilirsiniz. Bu ülkeler, yıldan yıla göre yapılan anlaşmalar gereğince değişebilir. Kapı giriş vizesinin alınması acenteye ve gideceğiniz adaya göre ortalama 5 - 7 iş günü sürmektedir. Bu süreyi göz önünde bulundurarak seyahatinizi planlamanızda fayda var.

Kapı vizesi ile gidebileceğiniz Yunan Adaları:  Kapı vizesi başvuru aşamasında gerekli evrakların ilgili seyahat acentesine 3 iş günü öncesinden teslim edilmesi gerekmektedir. Rodos, Midilli, Sakız, Sisam, Meis ve Kos adalarını ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işlemlerini gerçekleştiren seyahat acenteleri kontrol için gerekli olan evrakları feribot firması ile göndermektedir. Başvuru sahibinin seyahat edeceği adaya varışının 24 saat öncesine kadar adalardaki sınır kontrol noktalarında bulunan pasaport kontrol yetkililerine seyahat acente evrakları, pasaportun kimlik bilgilerini içeren sayfası ve fotoğraflı Yunanistan Schengen vize başvuru formunun taranmış hali teslim edilmektedir. 

Doğu Ege Adalarına seyahat sırasında vize basımı için başvuru sahibinin pasaportunu yanından ayırmaması gerekmektedir. Kos, Midilli, Sakız, Meis, Sisam ve Rodos adalarına kapı vize sahibi olarak seyahat eden vatandaşların işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirileceği ve pasaport etiketlerinin işleneceği özel sıralara girmesi gerekmektedir. Parmak izi işleminin ardından diğer giriş şartlarının uygun bulunması ile birlikte vize etiketi pasaporta işlenmektedir. Kapı vizesi kontrolü sırasında parmak izi ibraz edilmesi zorunludur. Kapı vizesi sahibi olarak Kos, Midilli, Sakız, Meis, Sisam ve Rodos adaları dışında herhangi bir adaya ya da Yunanistan anakarasına giriş yapılması mümkün değildir. Bununla alakalı izlemeniz gereken evrak prosedürü aşağıdaki gibidir:

Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir durum daha var. Pasaportunuzda K.K.T.C. giriş damgası bulunuyorsa eğer Yunanistan’a giriş yapamıyorsunuz.
 
  • Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisi (pasaport geçerlilik süresi 3 aydan az, on yıldan eski olmamalı)
  • 1 adet arka fonu beyaz, vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)
  • Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi
  • Gidiş / Dönüş feribot bileti (dönüş seferi belli olmalı, tarih açık bilet olamaz)
  • Otel rezervasyon konfirmesi (adada kalınacak gün kadar, rezervasyon belgesinde vize alacak kişilerin isimleri ve ödenmiş rezervasyon olmalıdır, günübirlik gidilecekse sadece feribot bileti yeterlidir.
  • Meslek, telefon ve ikametgah bilgisi (gönderilen evrakların içerisine not düşülmesi yeterlidir)
  • Doldurulmuş ve son sayfası imzalanmış Kapı Vizesi Başvuru Formu
Seyahat planlamanızı yaparken, aynı zamanda bir bütçe planlaması yapmanız gerekmekte. Aklınızda bir fikir olması açısından 2019 vize fiyatları şu şekildeydi;

Midilli Adası: 55 € 
Samos Adası: 55 €
İstanköy Adası: 60 €
Rodos Adası: 65 €
Sakız Adası: 55 €
Meis Adası: 65 €

Adaları için vize ücreti alınmıştır. Acente hizmet bedeli dahil ortalama ücret 55 €- 70 € arasında oluyor. 0 -12 yaş çocuklardan sadece 20 € hizmet bedeli alınmaktadır.

Yunan Adaları Kapıda Vize için size en doğru ve güncel bilgiyi sağlayacak, Yunan Adaları’na ulaşım hizmeti veren Turyol’dan bilgi alabilir, tatilinizi yaz için planlayabilirsiniz.

Hızlıca bilgi almak için;
Sakız Adası Bileti!
Middilli Adası Bileti!

Şimdiden, iyi tatiller dileriz :)